Forumas „Išgirsk! Kalbėk! Veik!” 2015-10-28

Išanalizavus 2015 m. vasario 21 dieną Utenos Dauniškio gimnazijoje įvykusio tėvų/ globėjų ir ugdytojų forumo „Išgirsk! Kalbėk! Veik!”, į kurį buvo pakviesti visų Utenos rajono ugdymo įstaigų ugdytinių tėveliai/globėjai ir įstaigų atstovai, rezultatus, buvo pateiktos šios išvados: tėvai/ globėjai nori mažų forumų kiekvienoje ugdymo įstaigoje, pageidauja tėvystės įgūdžių ugdymo grupių, bendrų mokymų apie vaikų psichologinę raidą.

Tėvai/globėjai tikisi, kad ugdymo įstaigų darbuotojai galės skirti laiko asmeniškam pokalbiui ir bus stiprinami vaiko kolektyvo tėvų tarpusavio santykiai neformalioje aplinkoje. Siekiant efektyvaus ugdymo įstaigų darbuotojų ir tėvų/globėjų bendradarbiavimo, Tėvų forumo iniciatorė ir organizatorė Utenos Dauniškio gimnazijos psichologė Agnė Vaiciukevičienė, bendradarbiaudama su Utenos Švietimo centro direktore Vitalija Bujanauskiene š.m. metų spalio mėnesį kvietė visas Utenos rajono ugdymo įstaigas organizuoti „Mažą tėvų forumą“ kiekvienoje ugdymo įstaigoje. Šio tikslo įgyvendinimui buvo organizuojami moderatorių mokymai „aktyvaus susirinkimo“ metodu.

Kad tėvai, atėję į savo vaikų ugdymo įstaigas, jaustųsi drąsiai bei saugiai ir galėtų išsakyti ne tik pozityvias mintis, bet ir kritiką organizacijoms, į norą organizuoti minimus forumus pareiškusias įstaigas ėjo moderatoriai savanoriai iš kitų organizacijų. Deja, šia galimybe pasinaudojo vos trys iš dvidešimt vienos Utenos rajone esančių ugdymo įstaigų. Tai Utenos Dauniškio gimnazijos, Utenos Vyturių progimnazijos ir Utenos vaikų lopšelio darželio „Gandrelis“ bendruomenės.

Utenos Vyturių progimnazija ir Utenos darželis „Gandrelis“ pasiūlė Tėvų forumą atidėti žiemos sezonui, o Utenos Dauniškio gimnazija tėvelius sukvietė jau šį spalį. Stebima situacija, kad kuo vyresnis vaikas, tuo labiau tėvai ima abejoti, svarstyti ar prisiimti atsakomybę už savo atžalos mokymosi procesą. Dažnai atsakomybė už pasiekimus priskiriama patiems gimnazistams. Tėvai tiesiog atsitraukia manydami, kad vaikai jau užaugo ir jiems nevalia trukdyti. Tačiau A.Vaiciukevičienė akcentuoja, kad vaikams reikia padėti nepriklausomai nuo to, ar jiems septyneri, ar septyniolika metų. Psichologė sukvietė Utenos Dauniškio gimnazijos mokinių tėvus į Tėvų forumą pasitarti ir padiskutuoti kaip kartu – tėvai/globėjai ir ugdymo įstaiga gali padėti mokiniams pasiekti gerų rezultatų. 

Vienas iš forumo tikslų – išgirsti tėvų nuomonę, kas yra pozityvu ugdymo įstaigos veikloje ir kas yra taisytina, siekiant paauglio mokymosi sėkmės. Atradus galimus sprendimo būdus, keisti tobulintinas sritis, nepasiliekant ties rekomendacijų pasidalinimu.  Tėvų atstovai vėliau turės galimybę susitikti su ugdymo įstaigos vadovais ir kartu apsvarstyti visus galimus sprendimo būdus, imtis realios veiklos situacijai keisti, ją tobulinti.

Forumo iniciatorės dėkoja savanorėms psichologei Rūtai Vansevičiūtei ir Utenos Vyturių progimnazijos mokytojai Danguolei Kairienei, moderavusioms Mažąjį tėvų forumą Utenos Dauniškio gimnazijoje.