Gimnazistai praktikavosi Utenos rajono savivaldybėje

18622495 1874157032797100 7961410036420139887 n

 

 

 

 

 

 

Gegužės 23 d. Utenos rajono savivaldybės administracijos posėdžių sales ir kabinetus tradiciškai aplankė žingeidūs gimnazistai. Utenos visuomeninių jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“ kasmet inicijuoja renginį „Jaunimas savivaldybėje“. Iniciatyvoje, kuri suteikia galimybę moksleiviams kiekvienais metais suprasti kaip generuojamos miesto idėjos ir planuojami įvairūs darbai, dalyvavo ir Dauniškio gimnazijos moksleiviai.

Kaip priimami svarbūs sprendimai ir koks darbas vyksta rajono savivaldybėje, moksleiviams papasakojo Utenos rajono savivaldybės Švietimo sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjas Romualdas Kraulišas. Jaunimo reikalų koordinatorė Justė Rudokienė pasiūlė gimnazistams praktinių užsiėmimų pagalba pasisemti patirties iš Utenos rajono savivaldybės darbuotojų. Praktikantus iš Utenos Dauniškio gimnazijos priėmė Utenos rajono meras Alvydas Katinas, mero pavaduotojas Vidmantas Valinčius, administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė, skyrių vedėjai ir specialistai. Moksleiviai atliko praktiką pasirinktame skyriuje ir dalyvavo Utenos visuomeninių jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ inicijuotame argumentų mūšyje. Moksleivė Aurėja Tamošiūnaitė praktikavosi Viešųjų ryšių skyriuje ir praktikos metu surinko dominusią informaciją, pagal kurią parengė interviu reportažą.

Renginio foto 

Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas ir kiti savivaldybės administracijos darbuotojai atsakė į Aurėjos Tamošiūnaitės užduotus klausimus.

Gerb. Mere, kokia Jūsų nuomonė apie šį projektą “Jaunimas savivaldybėje”? Ar netrukdo dirbti?

Labai graži jaunimo tradicija ir dirbti tikrai netrukdo. Nesame linkę užsidaryti kabinetuose ir nepriimti žmonių. Be abejo, būna, kad netikėti vizitai atitraukia nuo darbų, į kuriuos tuo metu esi susikoncentravęs. Bet tai juk gyvas kontaktas, visada smagu pabendrauti su jaunimu. Daugelį metų vadovauju Utenos rajono savivaldybės Jaunimo reikalų tarybai ir užtikrinu, kad pasikalbėti rūpimais jaunimui klausimais gali ateiti kiekvienas, kad ir nepilnametis. Tokia bendravimo forma yra naudinga abiems pusėms.

Ar tiesa, jog esate lietuvių kalbos mokytojas?

Taip.

Ar netraukia širdis atgal prie mokytojo profesijos?

Didžiuojuosi šia profesija ir nesigailiu nei vienos dienos praleistos su mokiniais. Mokiau lietuvių kalbos ir literatūros įvairaus amžiaus mokinius, nuo pat penktos klasės iki brandos egzaminų. Tikriausiai ir moksleiviai pastebi, kad toli gražu ne kiekvienas gali būti tikru pedagogu. Būti mokytoju ir turėti pedagogo diplomą yra du skirtingi dalykai. Manau, kad ir dabar galėčiau dirbti mokytoju ir būti laimingas, nes mokytojavimo metus lydi puikūs prisiminimai. Įgytas profesinis pasirengimas ir psichologijos žinios padeda dirbant vadovaujamą darbą. Jei pasidomėtumėte atsakingas pareigas užimančių asmenų biografijomis, tikriausiai nustebtumėt, kad daugelio jų išsilavinimas susijęs su pedagogika.

Kiek lėšų iš savivaldybės biudžeto yra skiriama jaunimui?

Įdomus ir gal šiek tiek retorinis klausimas. Tikriausiai sunkiai apskaičiuojamas... Kaip dabar čia greitai įvertinsi, ar ugdymo, mokymo, meno, sporto įstaigoms skirtos lėšos, sukurta rajono sporto infrastruktūra, investicijos į renginius, yra skirtos tik tam tikrai amžiaus grupei. O jei klausiate kiek šiemet Savivaldybės taryba skyrė jaunimo projektams finansuoti, tai džiaugsmingai pristatau - Jaunimo programai šiemet iš rajono savivaldybės biudžeto paskirta 25 000 Eur suma projektinei veiklai finansuoti. Šioje srityje šalyje esame lyderiai, jaunimo politikos puoselėjimo į Uteną dažnai atvyksta pasimokyti kitų savivaldybių ir net kitų šalių atsakingi asmenys.

Ką reikėtų žinoti, jei norėtume surengti mieste festivalį ar koncertą?

Atsako Utenos miesto seniūnijos seniūno pavaduotoja Danutė Inčirauskienė

Jums reikėtų prieš mėnesį, iki planuojamo renginio, parašyti prašymą savivaldybėje. Prašyme, kurio formą gausite susisiekę su seniūnija, reikia užpildyti kur, kada ir koks renginys planuojamas, kiek dalyvių bus ir kas organizuoja renginį, įvardinti komercinis ar nekomercinis renginys. Labai svarbu, kad renginio data nesutaptų su kitu renginiu. Miesto seniūnas pagal besikreipiančio prašymą parengia leidimą, o rajono savivaldybės administracijos direktorius jį nagrinėja ir pasirašo. Nuo renginio sudėtingumo priklauso laikas, per kiek laiko leidimas bus suteiktas. Jei tai mažas, siauram ratui skirtas ir papildomų priemonių nereikalaujantis renginukas, leidimą suteikiame greitai, o jei reikia viską derinti su įvairiomis spec. tarnybomis: policija, greitosios pagalbos darbuotojais, ugniagesiais ir kitais profesionalais, reikalingas ilgesnis laikas pasirengimui.

Ką mano apie mokslų metų ilginimą, atsako Utenos rajono švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjas Romualdas Kraulišas

Jei bus pailgintas mokslo metų laikas, tuomet didesnį dėmesį bus galima skirti moksleivių supažindinimui su profesijomis. Vaikai galėtų dažniau apsilankyti įmonėse, organizacijose, galėtų atlikti visuomenei naudingus darbus, puoselėti savanorystės įdėjas. Pirmiausia būtina peržiūrėti ugdymo programas. Nesutarimų šalyje daug, o iššūkiai ir lūkesčiai tikrai dideli. 

Kiek šiuo metu mokyklose dirba pedagogų ir mokosi mokinių Utenoje?

Pedagogų-670, o mokinių 4020, šie skaičiai aprėpia visas ugdymo pakopas.

Kaip bandoma išspręsti problemas, kilusias dėl probleminio vaikų elgesio, atsako Gailutė Blažienė, Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja.

Pirmiausia tai yra ypatingo atsidavimo reikalaujantis komandinis darbas, nes vienam žmogui tokias problemas spręsti būtų be galo sunku. Iškylančiu sunkumus šeima sprendžia kompleksiškai, drauge su specialistais, socialiniais pedagogais ir psichologais. Neretai išgirstame ir apie vaikų teisių pažeidimus: vaikų nepriežiūrą, smurtą prieš vaikus ar net prievartą ir patyčias. Vaiko poreikių netenkinimas, tėvų emigracija, patiriamas smurtas sutrikdo vaiko raidą, sukelia skaudžias ir ilgalaikes pasekmes, kuria spaskui jaučiame visi. Utenos rajone socialinės rizikos šeimų skaičius kinta nuo 157  iki 170. Jose auga apie 250 vaikų.Tai didelis bendras rūpestis. Utenos rajone yra išplėtotas teikiamų šeimoms paslaugų tinklas. Veikia 2 dienos centrai, paramos šeimai, patyrusiems smurtą skyriai, vyrų krizių centras, taipogi vyksta pozityvios tėvystės ir motinystės, globėjų mokymai. Vaikai vasarą kviečiami į stovyklas, kurias organizuoja Utenos dienos centras, Utenos raj. Sudeikių daugiafunkcis centras. Tik reikia išdrįsti viskuo pasinaudoti.

Ačiū už atsakymus!